-- Pasirinkite --
MOKYKLOS NAUJIENOS
Respublikinė pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“ Palangos Vlado Jurgučio progimnazijoje

Respublikinė pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“ Palangos Vlado Jurgučio progimnazijoje

Rugsėjo 23-ioji – Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. 1943 m. rugsėjo 23-iąja buvo likviduotas Vilniaus getas. Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena Lietuvoje minima nuo 1994-ųjų metų. Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti šios dienos paminėjimus mokyklų bendruomenėms inicijuoja jau daugiau nei penkiolika metų. Palangos Vlado Jurgučio progimnazijoje ši diena tradiciškai minima jau 11 metų – nuo tada, kai mokykloje įkurtas Tolerancijos ugdymo centras.

Ši skaudi data kiekvienais metais paskatina mus atsigręžti bei apmąstyti tuos tragiškus laikus, kai Holokausto metu buvo sunaikinta beveik visa Lietuvos žydų bendruomenė (iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 215.000–220.000 žydų). Antrojo pasaulinio karo priedangoje, savo ,,naujosios tvarkos labui“ naciai siekė sunaikinti visus Europoje gyvenusius žydus. Pirmą kartą istorijoje pramoniniai metodai buvo naudojami masiniam visos tautos naikinimui. Nužudyti šeši milijonai  žydų, iš kurių – 1 500 000 vaikų. Šis reiškinys vadinamas holokaustu.

Šiemet mūsų mokyklos 5-8 klasių mokiniai, kartu su mokytojais dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje „Atminties kelias“, kurią organizavo progimnazijos  Tolerancijos centro veiklos koordinatorė, istorijos mokytoja metodininkė Daiva Latožienė su pavaduotoja ugdymui, fizikos mokytoja eksperte Saule Paulikiene ir dailės mokytoja metodininke Ramune Grikštaite.  Šia iniciatyva siekiama aplankyti masines žydų žūties vietas, einant pėsčiomis kelią, kuriuo į mirtį buvo varomi nekalti žmonės. Palangoje yra 2 holokausto vykdymo vietos: Palangos Botanikos parko teritorijoje, kur buvo nužudyti Palangos miesto žydai vyrai ir, važiuojant link Šventosios, ties žvyro karjerais, dešinėje pusėje yra Palangos moterų ir vaikų holokausto vieta. Tokių vietų Lietuvoje yra daugiau nei 200. Mūsų mokyklos „Atminties kelias“ vyko į Palangos Botanikos parke esančią holokausto vietą. Rugsėjo 23 dienos rytą iš Palangos Vlado Jurgučio progimnazijos kiemo pajudėjo didžiulė eisena, kurią sudarė mūsų mokyklos 5-8 klasių mokiniai ir mokytojai. Nuėjus į holokausto vietą, mokiniai prie paminklo padėjo savo atneštus akmenėlius. Progimnazijos   Tolerancijos centro veiklos koordinatorė, istorijos mokytoja metodininkė Daiva Latožienė mokiniams papasakojo istorinius faktus apie antrojo pasaulinio karo metais vokiečių nacistų vykdytą žydų naikinimo politiką, Palangos žydų istorijos faktus.

Neliko neprisiminta ir kita holokausto vieta, esanti už Palangos. Progimnazijos  Tolerancijos centro veiklos koordinatorė, istorijos mokytoja metodininkė Daiva Latožienė inicijavo mokyklos mokinių atneštų akmenėlių su užrašytais Palangos žuvusių žydų vardais padėjimą prie šio paminklo.

Informacija ruošė Palangos Vlado Jurgučio progimnazijos  Tolerancijos centro veiklos koordinatorė, istorijos mokytoja metodininkė Daiva Latožienė

Naujienų prenumerata

Sužinokite mokyklos naujienas pirmi.